Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dukan Diyeti (Dez Pack) Nedir? Nasıl Yapılır?

Fransız kadınlarının, tatsız diyet listelerinin kölesi olmadan nasıl ince ve seksi bir vücuda sahip olduklarını bilmek istemez misiniz? İşte son zamanların en popüler diyetlerinden biri olan Dukan Diyeti...

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti, Fransız beslenme uzmanı ve diyetisyen olan Dr. Pierre Dukan tarafından meydana getirilmiştir. Dukan Diyeti, Dez Pack adı ile de bilinmektedir. Fransız Doktor Dukan, tıbbi uygulamalarına ilk olarak nörolojist olarak başlamıştır.

dukan diyeti (dez pack)

Buna rağmen, 40.000 hastadan sonra, Dukan Diyeti programı ile dünya çapında tanınmış bir diyetisyen haline gelmiştir. 2000 yılında ilk “Dukan Diyeti” yayımlanmıştır. Popülerliğini kanıtlayan Dukan Diyeti ile Fransız doktor bir marka haline gelmiştir.

Son 10 yılda Dr. Dukan’ın diyet programı, tıpkı Amerika ve İngiltere’de hit olan beslenme programları gibi global bir başarıya imza atmıştır. Bu büyük geniş çaplı başarısı sayesinde Dukan, çevrimiçi mağaza ve çevrimiçi koçluğu da bu işe dahil ederek diyet programını oldukça genişletmiştir.

Dukan Diyetinin Önemi

Dukan Diyeti, düşük yağ, karbonhidrat ve yüksek protein ağırlıklı yapılan bir diyettir. Son zamanlardaki en başarılı sonuç veren diyetlerden biri olan Dez Pack, protein ağırlıklı bu diyet sayesinde hemen sonuç verir ve sizler için kalıcı çözümler sunar.

İnsanlar bu diyet sayesinde, 100 maddelik yenilebilinecekler listesinden, istediklerini arzu ettikleri şekilde yiyebilmektedirler. Yanlış anlaşılmasın, bu diyet hızlı kilo kaybettiren bir program olarak oluşturulmamıştır. Dukan Diyeti, yavaş yavaş, dengeli ve sağlıklı kilo vermeyi hedeflemektedir.

dukan diyeti evreleri

Dukan Diyeti, kilo sorunu yaşayan insanların kilo verme yolculuklarına kılavuluk etmesi için 4 aşamadan oluşmaktadır. Her aşama, belli gıdaların tüketilmesi, belli egzersizlerin yapılması, gerekli suyun tüketilmesi ve bu sayede gerekli aşamaların kaydedilmesi şeklinde tasarlanmıştır.

Neredeyse Dukan Diyeti yapanların bir çoğu bunu bir diyetmiş gibi gelmemesi, bu diyetin bir diğer güzel yanıdır. Dukan Diyeti, hedeflenen kilo kaybına, en başarılı şekilde ulaşmanızı sağlayan daha gerçekçi bir yöntem olarak birçok insan tarafından benimsenmiştir.

Dukan Diyetinde ilk aşama kısa ve hemen sonuç alınan atak aşamasıdır. Bu aşama sayesinde diyet çok hızlı kilo vermenizi sağlayan 72 çeşit yüksek proteinli besinlerdin oluşmaktadır.

Bunu öğünlere bölecek olursak,

 • Kahvaltı olarak yumurta
 • Öğle yemeği için balık
 • Akşam yemeği için ise biftek yenebilir.

Diğer gıdalar ise şöyle sırılanabilir:

 • Tavuk (yağsız ve derisiz)
 • Hindi eti
 • Jambon (yağsız)
 • Yengeç, midye, deniz ürünleri
 • Yağsız peynir
 • Yağsız süt

Bu öğünleri sınırsız limon, baharat, sirke ve soya sosu ile de lezzetlendirebilirsiniz. Dukan Diyetini yaparkan bu diyete katkı sağlamak için;

 • Her gün 2 çorba kaşığı yulaf
 • Günde en az 2 litre su
 • Şekersiz çay ve bitki çayları tüketebilirsiniz.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Bazı diyetlerde olduğu gibi Dukan Diyeti de ismini yaratıcısından almaktadır. Fransa kökenli olan bu diyetimiz, kısa sürede popüler olup, tüm dünyada uygulanan bir beslenme programı haline gelmiştir. Dukan Diyeti ile Hollywood dünyasında kilo verenlerin sayısı gün geçtikçe artarken, en merak konusu sorulardan birtanesi de bilmeyenler için “Dukan Diyeti Nasıl Yapılır” sorusu oluyor tabiki.

Kilonuz her ne olursa olsun, bunu yavaş ve sağlıklı bir şekilde yapmalısınız. Dukan Diyetinin de bu konudaki en güzel yanı, aç kalmadan kilo verebilecek olmanızdır. Dukan Diyeti 4 farklı aşamadan oluşmaktadır. Genel olarak ta protein ağırlıklı bir beslenme programı olduğunu da artık öğrenmişizsinizdir. Dolayısıyla bu diyet sayesinde kilo verme yolunda ilerlerken asla kas kaybı yaşamazsınız, çünkü bunun önü bu diyet sayesinde engellenir.

Dukan Diyet yaparken, önünüzde uzun bir yol olacak. Peki neden? Hemen söyleyelim. Çünkü bu diyet  için 4 aşamadan geçmeniz gerekecek.

dukan diyeti protein

Başlangıç olarak, yani hazırlık aşamasında yalnızca protein ağırlıklı yiyecekler ile besleneceksiniz. Bu durum size hem güzel ama bir o kadar da zor gibi görünsede, ortalama 1 hafta süren bir aşama olduğundan, sizleri fazla yormayacaktır.

İkinci aşamaya geçtiğinizde, artık hedef aşamasına geçmiş olacaksınız. Bu aşama, siz hedeflediğiniz o kiloya düşene kadar devam edecektir. Hedeflediğiniz kiloya düştüğünüz zaman, bazı karbonhidratlar da bu programa dahil olur ve eklenir.

Tabiki zaman zaman kutlama öğünleride olmayacak değil… Bu aşamanın adı da Takviye Aşamasıdır. Siz o vaad ettiğiniz kiloya ulaştığınızda, hayatınız boyunca geri almamak için son aşamaya geçeceksiniz.

kutlama öğünü

Son aşama yani sabitleme ve koruma aşamasına geçmiş olacaksınız. Bu aşama, hayatınızın geri kalan kısmını oluşturmaktadır. Haftada 2 öğün “kutlama öğünü” olarak istediğiniz herşeyi tüketip yiyebilirsiniz. Onun dışında proteinleri mutlaka yağsız olarak tüketmeniz gerekmektedir.

hareketliliginizi koruyun

Ayrıca hayatınızdan asansörü çıkarmalı ve merdivenleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Bunun size ne kadar yarar sağladığını söylememize gerek yok sanırım. Son olarak günde 3 litre su içmeyi ve en az 15 – 20 dakika yürümeyi ve egzersizler yapmayı unutmayın. Bunları dikkat ettiğiniz sürece çok daha sağlıklı ve kendinizle barışık bir hayat sizleri bekliyor olacaktır. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam dileğiyle…

Dukan diyeti ile ilgili olan Dukan Diyeti Evreleri adlı makalemiz dukan diyeti hakkında aklınızda kalan soruları cevaplamaya yardımcı olacaktır.

Ve özetleyecek olursak

Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için Dukan Diyeti‘ne,

Hızlı kilo vermek için Dukan Diyeti’nin ilk aşaması olan Dukan Diyeti Atak Evresi‘ne,

Sağlıklı kilo verme yolunda ilerlemek için Dukan Diyeti Seyir Evresi‘ne,

Verilen kiloların kalıcı olması için Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi‘ne

Ulaşılmış olan kiloyu korumak ve tekrar almamak için ise Dukan Diyeti Koruma Evresi‘ne, sitemizden ulaşıp gerektiğinde bu gıda gruplarına başvurabilir, kilonuzu ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Sağlığınıza dikkat edin ve vücudunuza iyi bakın.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ