Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dudak Çatlakları – Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle genç kızların korkulu rüyası tabiki dudak çatlakları. Bunun önüne geçebilmek için gerekli bütün önlemleri sizler için sıraladık.

Dudak çatlakları, genelikle kuru hava ve rüzgara uzun süre maruz kalan kişilerde oldukça sık görülür. Dudaklar cildimiz gibi yağ bezleri içermediğinden dolayı malesef kolayca kuruyup çatlayabiliyor.

DUDAK ÇATLAKLARININ NEDENLERİ

Dudak Yalama:

Dudaklar kuru olduğunda, hepimizin yaptığı şey tabiki yalamak. Ama yaladıktan bir süre sonra dudaklarımız iyice kurur ve tekrar yalamak istersiniz. Bunun nedeni, tükürük buharlaştıkça, dudaktaki nem azalır ve bir önceki halinden daha da kuru hale gelir. Dudak ısırma, dudak çiğneme gibi durumlarda aynı etkiye sebep vereceğinden, bunlardan uzak durmanızı öneririz.

Güneş Işığı:

Güneş ışığı, dudaklardaki nemi buharlaştırır ve çatlaklara neden olabilir. Güneşli havalarda mutlaka dudak nemlendirici kullanın. Çantanızda da taşıyabilirsiniz, her an ihtiyacınız olabilir.

Vücudun Susuz Kalması:

Dudak çatlaklarının sebeplerinden biride vücudun genel olarak susuz kalması sebebiyle oluşmaktadır. Eğer gün içersinde yeterli su miktarını tüketmezseniz, bütün vücut hücreleri gibi dudaklarınızda bundan etkilenecek, yeterli nemi almadığı için kuruyup çatlaklara sebep olacaktır.

Diş Macunu:

Günümüzde birçok diş macunu sodyum loril sülfat isimli bir bileşen içermektedir. Bu bileşen vücutta kuruluğa, dudak bölgesinde çatlamaya sebep olur. Eğer dudak çatlaklarından şikayetçiyseniz ve diğer nedenlerle bir alakası yok diyor iseniz, başka bir diş macununa geçmenizi öneririz.

Ağızdan Nefes Alma:

Dudak çatlaklarının bir diğer sebebi, nezle ve grip olduğumuzda dudaklarda oluşan o kuruluktur. Burun kapalı olduğu için, ağızdan nefes almak zorunda kalıyoruz. Dudakların üzerindeki sürekli hava akışı da onları haliyle kurutmaya yol açıyor ve çatlaklara sebep oluyor. Uyku apnesi olanlar ve çok horlayanlar da da aynı sebepten ötürü dudak çatlakları ile karşılaşmaları mümkün.

DUDAK ÇAKLATLARINA İYİ GELEN ŞEYLER

Dudak çatlaklarının tedavisi, bunun altında yatan nedeni anlamak ile başlar. Bu çatlaklardan uzun süredir şikayetçiyseniz, ve dudaklarınızı yeterince nemlendirmenize ve korumanıza rağmen geçmiyorsa, mutlaka bir dermatoloğa başvurmanızı öneririz.

Dudak çatlaklarına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

Ruj:

Halk arasında dudak çatlakları için en bilenen ve yaygın olanı tabiki rujdur. Ruj, yağlı yapısı sayesinde çatlak bölgeyi nemlendirerek iyileşmesine olanak sağlar. Herhangi bir etkisi olmadığı için dudağınızdaki çatlaklar geçene kadar sürebilirsiniz.ruj

Şeker:

Şeker ölü dokuları temizler. Bunun için iki tatlı kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı çatlak bölgeye yani dudaklarınıza sürün. Birkaç dakika bekleyin ve sonra dudaklarınızı nazikçe ovalayarak, ölü dokuların dökülmesini sağlayın. Daha sonra da ılık su yardımı ile yıkayın.dudak catlaması icin şeker

Bal:

Tabiki en iyi organik nemlendirici baldır. Bal hem çok iyi nemlendiricidir, hem de iyileştirici özelliğinin yanı sıra antibakteriyel özelliklere sahiptir. Günde birkaç kez, dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.dudak catlaması bal

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı veya Hint Yağı:

Bu yağların hepsi nemlendirici özelliğe sahiptir. Bunlardan herhangi birini çatlak bölgeye günde birkaç kez uyguladığınız takdirde çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Salatalık:

Salatalıkların çatlakları nasıl iyileştireceğine gelirsek; salatalıkları dilimleyin. Dudaklarınızın üstünde 15 – 20 dakika kadar bekletin. Ve daha sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayın. Farkı göreceksiniz.dudak catlamas salatalıkı

Su:

Vücudun susuz kalması (dehidrasyon) dudak çatlaklarının arkasında yatan sebeplerden biridir. Bu nedenle vücut sistemlerinin normel bir şekilde çalışması için yeterli ölçüde su tüketimine özen gösterin.

Bu doğal tedavi yöntemleri, dudak çatlaklarını gidermek ve kuruluğu engellemek için oldukça etkili yöntemlerdir. Fakat tekrar etmesini engellemek için, dudaklarınızı nemli tutmaya özen gösterin. Vücudun susuz kalmamasına dikkat edin. Aşırı sıcak ortamlardan ve güneşten sakının. En önemlisi yeterli ve dengeli beslenmenize dikkat edin.

Siap-Hadapi-Ujian

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ