Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Doğal Antibiyotik Soğan

Türkiye'nin ünlü şeflerinden olan Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, gribe karşı etkisinin çok olduğu soğanın bolca tüketilmesini tavsiye etti.

Vücut direncimizi artırmak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal besin kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğini savunan Öztan, “Bu anlamda her mevsimin kendine göre özelliklere sahip sebze ve meyveleri bulunmaktadır. Son zamanlarda dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan gribe karşı da vücudumuzun direncini artırmak ve bağışıklık sistemimizi güçlenirmek zorundayız. Bunun için de antibiyotik özelliğine sahip soğanı sofralarımızın vazgeçilmezi haline getirmeliyiz.” diye konuştu.

sogan

Tahir Tekin Öztan, özellikle Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında bulunan soğan kebabını da doğal bir antibiyotik olduğu söyleminde bulundu. Gaziantep mutfağının lezzetlerinden biri olan soğan sebabının da doğal antibiyotik olduğu söyleyen Öztan, kebabın tarifini de şu kelimelerle anlattı: “İçerdiği vitamin ve doğal antibiyotik sayesinde gripten korunmanın en lezzetli yolu olan mini soğanlar, kıyma ile pişirilip, nar ekşisi ile terlemeye bırakılarak servis ediliyor. Tüm dünyada salgın olarak yaşanılan grip virüsüne karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirici birçok alternatif besin takviyesi alıyoruz. Hiç kuşkusuz yaşadığımız bu zor günlerde yapılacak en doğru beslenme yöntemi her sebzeyi mevsiminde tüketmek olacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

sogan

Şu son zamanlarda hangi hastalık için doğal ilaç araştırsak, karşımıza her zaman soğan çıkmaktadır. Çünkü soğanın içinde bol miktarta A, B ve C vitaminleri barınmaktadır. Aynı zamanda fosfor, kükürt, iyotsilis gibi vücudumuza çok yararı olacak maddelerin yanı sıra, antibiyotik görevi gören esanslar, hazım artırıcı fermentler ve kandaki şeker oranını düşürücü glükokinin maddesi bulunmaktadır.

sogan ve salata

Soğan, zengin vitaminler içeren, güç ve sağlık kazandıran besinlerden bir tanesidir. Soğanı elden geldiğince, çiğ tüketmek daha doğrudur. Birçok yemekte, meze olarakda çeşitli salatalarda oldukça tüketilmektedir.

Soğanın, çiğ olarak tüketildiğinde vücuda sağladığı faydalar

  • Grip, nezle, gırtlak iltihabı ve öksürüğü önleyicidir.
  • Mideyi güçlendirir
  • Sindirim sistemini uyarır, idrarı artırır
  • Şeker hastalığını tedavi edemez ama kan şekerini düşürür
  • Mukozanın kan dolaşımını uyarır.

Özellikle soğuk algınlığı için çocuklara, soğan ince kıyılıp ezilir. Kıyılan soğanlara bal ilave edilir ve 1 gün bekletilir. Suyu çıkan bu karışım çocuklara içirilir.

sogan ve bal

Boğmaca ve öktürüğe karşı, soğan şurubu çok rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Peki soğan şurubu nasıl hazırlanır? Öğrenelim.

Soğan Şurubu Hazırlanışı

sogan şurubu

  • Orta boy bir soğan ince ince kıyılır.
  • 2 – 3 yemek kaşığı toz şeker ile karıştırılır.
  • İçerisine 1 çay bardağı su ekleyerek, 2 – 3 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır.
  • Kaynadıktan sonra 2 – 3 saat kadar bekletilir ve posası sıkılır.
  • Bu şurubu günde 5 – 6 kez, 1 veya 2 çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Soğan kalbi güçlendirir

İdrar söktürücü özelliğe sahip olan soğan, vücuttaki toksinlerin atılmasında ve kanın temizlenmesinde etkilidir. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. C vitamini yönünden çok zengin olduğu için vücudun savunma sistemini güçlendirir. Yüksek ateşin düşürülmesinde oldukça etkilidir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, soğanın kalbi güçlendirdiği ve koroner damarları genişlettiği ileri sürülmektedir. Bu sebepten ötürü, yeşil ya da kuru, çiğ ya da pişmiş olarak bolca tüketmelisiniz.

Şifa kaynağı soğan

İçerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini bulunan soğan, kalp ve prostat bozukluklarına, sinir zafiyeti, cilt hastalıkları ve aynı zamanda cinsel iktidarsızlık gibi birçok hastalığa şifa oluyor.

doğal antibiyotik soğan

Fazla soğan tüketilen ülkelerde, kanserin nadir görüldüğü ve o ülke insanının uzun yaşadığını belirten uzmanlar, soğanın karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini, aynı zamanda gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini ve bağırsak kurtlarını döktürtüğünü açıklamışlardır.

Soğanın bir diğer özelliği de bronşları açmasıdır. Bronşları çalıştırması sayesinde öksürüğü söktürür. Akciğer rahatsızlıklarını, astım nöbetlerini, grup ve soğuk algınlıklarını çok kısasürede ve kolay bir şekilde atmaya yardımcı olur.

Soğan aynı zamanda kalp dostudur. Hormonların dengeli çalışmasını sağlar ve vücudunuzu dinçleştirir. Dayanıklılığını artırır, yaşlanmayı geciktirir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ