Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Doğal Antibiyotik Etkili Besinler

Bilindiği üzere antibiyotik kullanımı vücudun belli bir hastalığını iyileştirirken aynı zamanda diğer iç organlara zarar verir ve vücutta yan etkileri meydana gelir.

 

Antibiyotik kullanımı doktor dahilinde reçete ile yapılır. Aksi takdirde bilinçsizce tüketimi sonucunda ciddi sorunlara yol açabilir. Fakat reçeteye gerek kalmadan da tüketebileceğimiz doğal antibiyotikler mevcuttur. Peki bu doğal antibiyotikler hangi besinlerde var diye soracak olursanız, gelin birlikte göz atalım…

 

­Doğal Antibiyotik Etkili Besinler

SARIMSAK

Sağlığımız için birçok faydası bulunan sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Antioksidan özelliği sayesinde doğal bir ağrı kesici olan sarımsak, vitamin ve mineral kaynağıdır. Sofralarımızın baştacı olan sarımsağın aynı zamanda metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önleyicidir.

LAHANA

Lahana çok güçlü antioksidan özelliği ile bilinir. Bol miktarda diyet lifi, vitamin, mineral ve protein içermektedir. Çok düşük kalorisi olduğu için diyet yapanlar için uygun bir besindir. Lahana, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonları gidericidir. Aynı zamanda cilt sağlığı için birçok faydası faydır. Düzenli tüketim sonrasında yaşlanmayı geciktirir ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar. İçerisinde kükürt içerdiğinden dolayı akneye iyi gelir ve akne oluşumunu önler.

BAL

Mucizevi bir şifa kaynağı olan bal, doğal ve mükemmel bir antibiyotiktir. Öksürüğe birebir olan bal, aynı zamanda bakterilere karşı bünyeyi korur ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Uykusuzluğa iyi geldiği için, daha iyi bir uyku uyumamıza neden olur.

KAYISI

Kayısı, içerdiği vitaminler sayesinde doğal bir antibiyotiktir. Hastalıklardan korunmamızı sağlar. Kanın temizlenmesine yardımcı olan kayısı aynı zamanda hazımsızlığı giderir ve kabızlığa iyi gelir. Kalp ve göz sağlığını korumaya yardımcıdır. Kemik gelişimi için etkili bir meyvedir.

KEKİK YAĞI

Kekik yağının sağlığa birçok faydası vardır. Kalp sağlığını korur. Kaslarda meydana gelen kasılmaları giderici özelliği olan kekik yağı, iyi bir antibiyotiktir. Vücutta oluşan enfeksiyon, mantarlara karşı etkilidir ve vücutta kötü bakteri oluşumunu engeller. İdrar söktürücü özelliği vardır. Aynı zamanda vücutta oluşan yara ve yara izlerini tedavi etmede etkilidir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ