Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Diyette Yumurtayı Yasaklamak

Bilindiği gibi yağ, yumurta ve kırmızı et kolesterol hastaları için önerilmez. Aslına bakarsanız bu gıdaların değil karbon hidratların önerilmemesi gerekmektedir. Kırımızı eti Amerikan diyet listeleri genelde yasaklamaktadır.

Ama ABD de yenen kırmız etle bizim yediğimiz et arasında çok büyük farklılıklar vardır. Orada kesilen hayvan cinsleriyle bizimkiler tamamen farklıdır. Ülkemizde büyük baş ve küçükbaş olarak ayırırsak kesilen hayvanlar sayılıdır. Ama ABD de öyle değildir.

Eğer hayvanlar başıboş bir şekilde otlayıp hür bir şekilde dolaşıyorsa, yani mandırada doğup mandırada büyümemişse bunların eti kadar yararlı bir şey yoktur demek abartılı olmayacaktır.

b vitamini yumurta

Bu hayvanlardan yapılan yağlar daha çok çevremizde köy yağı diye geçer ve soğuk baskı zeytin yağları çok faydalıdır. Ve yine aynı şekilde tavuklar hür bir şekilde yaşıyor ve doğal ortamlarında besleniyorlarsa bunlarında eti ve yumurtası zararlı değildir. Hatta bir diyetisyenimizin dediği gibi yumurtayı yasaklamak cinayettir.

Tabi bu hayvanların etleri ne kadar sağlıklı olursa olsun pişirme yöntemi de çok önemlidir. Çünkü et ürünlerinde tehlikeli trans yağları pişirme sırasında ortaya çıkmaktadır. Durum bu iken tehlikeli olan kırmızı et değil etin bilinçsizce kızartılması ya da şnitzel olarak yenmesidir.

Buna bir örnek verecek olursak hamsiyi ele alabiliriz. Hamsi çok sağlıklıdır ama eğer bunu mısır ununa bulayarak pişirmeyi amaçlıyorsanız işte o zaman kanserojen bir gıda olur. Buda sağlığımızı en çok tehdit eden şeylerden biridir.

sebzeli yumurta

Diyette yumurtayı yasaklamak cinayettir deyimini kullanmıştık. Ama yumurtayı nasıl pişirdiğinizde çok çok önemlidir. Yumurtayı katı haşlarsanız ya da kavurursanız bu sağlıklı bir tüketim şekli olmayacaktır. Bu şekilde pişirilen yumurtalarda sarının etrafının hafif yeşile döndüğü görülür ve ağızda tüketilirken un gibi dağılır. Bu kesinlikle önerilmez.

Buda aklımıza bir tek soru getiriyor. Yumurta nasıl tüketilmelidir? Diyet yumurta nasıl yapılmalıdır?

haslanmış yumurta

Sağlıklı yumurta yemek istiyorsanız eğer yumurtayı tavaya koyup biraz zeytinyağı veya da biraz saf tereyağı ile karıştırıp üzerini kapatın. Kendi buharında kısık ateşte pişsin. En sağlıklı yumurtayı böylelikle yemiş olacaksınız. Ve en sağlıklı diyet yumurtayı da tabi ki.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ