Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Diyette Yapılan Hatalar

Diyet yaparken, akıllara kazınan, kulaktan dolma bir şekilde olan bazı hatalar vardır. Bilinen bu hataları yapmamak ve daha sağlıklı olmak artık sizin elinizde.

1- Yemek yememek

Diyette yapılan sık hatalardan biri de aç kalmaktır. Zayıflamak için aç kalmak vücudumuz için yanlış bir tercihtir. Örneğin; metabolizma hızınız 1500 kalori ise ve siz 900 kalori tüketiyorsunuz diyelim. İlk haftalar zayıflamak mümkün yalnız, zayıfladıktan bir süre sonra vücudunuz alarm vermeye başlar ve metabolizma hızınız düşer. Bu nedenle hızlı bir şekilde kilo alımı gerçekleşir. Çoğu insan bu duruma benim bünyem kilo almaya meyilli dese bile durum zannettiğiniz gibi değildir.

2- Sık sık kilonuzu tartmak

Gün içinde yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra kilosunu tartanlar, sabah ve akşam tartılanlar, hergün 1 sefer tartılıp kilosunu kontrol edenler vardır. Bu şekilde tartılmak yanlıştır. Hergün tartılırsanız, psikolojik açıdan kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bunun yanında normal kilonuz gün içinde 1-1,5 kg değişebilmektedir.

Yapmanız gereken şey, sabahları aç karnına ve lavabo ihtiyacınızı giderdikten sonra, haftada 1 defa tartılmaktır.

3-Kahvaltı yapmamak

Kahvaltı vücudumuz için en gerekli olan bir öğündür. Kahvaltısız gün, daha pasif olur, daha yorgun ve dirençsiz olursunuz. Kahvaltı yapmadan güne başlarsanız sağlıksız bir beslenme şekliniz olur ve diyet yapmanızın bir anlamı kalmaz.

4- Ekmeği yemeyi bırakmak

Yanlış olan bir diğer şey de ekmeği yemeyi kesmektir. Mesela ekmek yemeyip, yerine poğaça, börek, çörek, pilav gibi şeyler yemek de yanlıştır. Ekmek tüketmeliyiz çünkü, vücudumuza gerekli olan B vitamini, karbonhidrat ve tahıl ihtiyacımızı yağsız bir şekilde ekmekten karşılarız. Günde 3 dilim tam tahıllı ekmek tüketmek bizim için önemli bir besin kaynağıdır.

5-Akşam 6’dan sonra yemek yememe

Birçoğumuz tarafından bilinen diğer bir hatamız da akşam 6’dan sonra yemek yememedir. Uyumadan en az 2 saat önce yemek yemeyi bırakmanız gerekmektedir. Vücut sindirimde zorlandığı için bunu yapmalısınız.

6-Sevdiğiniz besinleri tamamen bırakmak

Diyet yaparken sevdiğiniz yiyecekleri tamamen bırakmanız gerekiyor diye bir kaide olamaz. Bu sizin motivasyonunuzu düşürdüğü gibi psikolojiniz açısından da kötü bir durumdur. Diyet de  %80 ve %20 kuralı vardır. %80 diyetiniz için gerekli besinleri tükettiğiniz zaman, %20 oranında da çikolata vb. yiyecekleri tüketebilirsiniz. Vücudunuz bu hakkı size tanır.

7-Kilo hedefini abartmak

Sık yapılan bir hata da fazla kiloların kısa bir zamanda yok olmasını istemektir. Örneğin; 1 ayda 15 kilo vermek  sağlıksız bir düşüncedir. Çünkü bi anda 15 kilo vermek istemeniz, sizin motivasyonunuzu düşüreceği gibi psikolojinizi de bozabilir. Hedefleri az az belirleyerek, yol katetmelisiniz. Örneğin; ilk olarak 5 kilo vermeyi hedeflemek, daha sonra yine 5 kilo vermeyi hedeflemek gibi. Kiloları bir an da veremeyeceğiniz için, sağlıklı bir biçimde 4-5 aylık bir sürede sonuç verir.

Diyet yaparken bunun gibi hatalara dikkat etmeniz ve çevrenizdekileri de bilgilendirmeniz herkes için faydalı olacaktır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ