Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Diyette Tüketilmesi Gereken Besinler

''Diyet yaparken tüketilmesi gereken besinler nelerdir? Diyette makarna tüketimi yapılabilir mi? Diyette bulgur pilavının sağlığa yararları nelerdir?'' gibi soruların cevabını arayanlar için önemli bilgiler...

Ananas

Diyette tüketilmesi gereken besinlerden birisi olan ananas, kilo vermeye yardımcıdır. İçerisindeki yüksek C vitamini sayesinde, vücuttaki yağı daha kolay eritmeyi sağlar. Kalorisi düşük olan ananasın, şeker değeri de azdır. Vücuttaki ödemi dışarı atar, bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler.

Ananas, tok tutucu özelliği sayesinde açlığı yok eder. Günde 2 dilim ananas tüketmek ideal bir rakamdır. Yeterli ölçüde tüketildiği taktirde, daha sağlıklı bir şekilde kilo verimi yaşanır. Aynı zamanda düzenli olarak tüketildiği zaman vücudun belirli yerlerinde oluşan selülitlerin azalmasını sağlayacaktır.

Türk Kahvesi

Diyet yaparken kilo verimini hızlandırmaya yardımcı olacağı için, yağ yakıcı yiyecek ve içecekler tüketmek gerekir. Diyette Türk kahvesi tüketimi, içerisindeki kafeinden dolayı metabolizmayı hızlandırır ve bu da vücuttaki yağları daha kolay yakmanıza yardımcı olur. Kalori değeri sıfır olan Türk kahvesi, kilo alımı olmaması için mutlaka şekersiz olarak tüketilmelidir.

Aynı zamanda Türk kahvesi, içerisindeki antioksidan sayesinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Vücutta oluşan halsizlik ve yorgunluğu gidererek vücuda enerji verir. Açlık hissini yok ederek, tok kalmanızı sağlar. Kahve tüketimi vücudu ve böbrekleri susuz bırakacağından dolayı ardından her daim bir bardak su içilmesi tavsiye edilir.

Lor Peyniri

Lor peynirinin vücudumuz için birçok faydası vardır. İçerisinde zengin miktarda vitamin, mineral, kalsiyum ve protein içerir. Diyet yapanlar başta olmak üzere, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, spor yapanlar ve tansiyonunun düzensiz olmasından dolayı şikayet edenlerin tüketmesi gereken besinler arasında yer alır.

Sağlıklı beslenmek için tercih edilmesi gereken lor peyniri, aynı zamanda kemiklerimizi güçlendirir ve midede oluşan rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Zayıf bir bağışıklık sistemi sonucunda sık sık hastalıklarla baş etmemiz gerekeceği için, lor peynirini sofralardan eksik etmemek gerekir.

Kuruyemiş

Diyet yapanların diyet listelerine eklemesi tavsiye edilen diğer bir besin kuruyemiştir. Vücudun vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat ihtiyacını giderir ve vücuda enerji verir. Kuruyemişler, yağlı bir yapıya sahip olmalarına rağmen, glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için kilo verimine yardımcı olur.

Kuruyemiş  tüketimi açlığı bastırarak, tokluk hissine uzun süre yer verir. Kilo verme sürecini hızlandırmak amacıyla tüketilen kuruyemişlere, ara öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Ara öğünlerde bir avuç kuruyemiş tüketiminin hiçbir zararı olmayacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı, vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Diyette bulgur pilavı tüketimi, vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılayacağı için, dengeli tüketimi sonucunda hiç bir zararı olmayacaktır. Bulgur pilavının tok tutucu özelliği vardır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermemize yardımcı olur. Bulgur pilavını diyette, az yağlı olarak ve küçük bir çorba kasesi içine sığacak kadar tüketilmesi, karbonhidrat ihtiyacımız için yeterli olacaktır.

Makarna

Diyet yaparken sevilen besinlerden mahrum kalmak istemeyenlerin sıkça sorduğu bir soru ” Diyet yaparken makarna tüketilir mi? ” sorusudur. Bilindiği üzere makarna, içerisindeki karbonhidrat açısından yüksek bir besindir. Karbonhidrat içeriği yüksek olan besinler daha fazla kilo almaya neden olduğu bilinmektedir. Fakat dengeli, düzenli ve yeteri kadar makarna tüketiminin vücut için zararlı olmayacağı söz konusudur.

1 porsiyon makarna, içerisinde 350 kalori barındırır. Bu yüzden çok sık tüketilmemesi gerekir, çok sık tüketildiği taktirde kilo verimi yavaşlayacaktır. Diyet yaparken kepekli ve tam buğday içeren makarnalar tüketilmesi, lif içermesi sebebiyle vücuda tokluk verir. Aynı zamanda makarna tüketirken yağlı soslardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine makarnanın yanında yoğurt tüketimi, yağlı sosların zararlarından mahrum ve diyet için daha destekleyici olacaktır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ