Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Diyet Yapmanın Genel Kuralları Nelerdir?

Diyet yapmak öncelikle kişinin (yani diyet yapan kişinin) beslenme alışkanlıklarını değiştirmesidir. Çünkü beslenme alışkanlıkları doğru olmadığı için kilo almıştır zaten.

Diyet yapmayı düşünenler beslenme alışkanlıklarını değiştiremedikleri sürece asla diyet yapıyor olmazlar. Hatta diyetin yanına bile yaklaşmış sayılmazlar. Diyet yapabilmek için beslenme alışkanlıklarından kesinlikle vazgeçmelidirler.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirdikten sonra, bir başka vazgeçilmesi gereken şey ise şekerdir. Diyette şeker kesinlikle olmamalıdır. Olsa bile kalorisi günlük hesaplanmalı ve ona göre miktarı belirlenmelidir.

Bilindiği gibi her zaman söylenen bir söz vardır. Üç beyazdan uzak durmak gerekir diye. Diyet yaparken bunlardan ikisinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Un ve şeker. Tuzda azaltılmalıdır. Çünkü bu üçü vücudumuza zararlıdır.

Genel anlamda bakacak olursak un ürünlerinin hepsinden uzak durmamız gerekmektedir. Ama bu demek değil ki bir gram bile yemeyeceğiz. Günlük diyet listesi hazırlanırken kalorisi hesaplanarak az miktarlarda tüketilebilir.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de azar azar ve sık sık beslenmektir. Çünkü az az yemek diyet yapan vücudun metobolizmanın hızlandırır ve yağ yakılışını artırır.

Ve son kural aslında en önemlisi diyet yapmaya başlamadan önce kesinlikle bir diyetisyenle görüşün. Çünkü alınacak olan gıdaların kalorileri aynı olsa bile kişilerin bünyeleri farklıdır. Her diyet her bünye için uygun değildir.

 

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir



FOTO GALERİ



VİDEO GALERİ