Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Diyet ve Beslenme

Malesef, bunu üzelerek söylüyoruz ama ülke olarak şişmanlıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye obezite konusunda Andorra ile birlikte malesef Avrupa Birincisi.

Gerek, genetik faktörler, gerekse alınan ve harcanan enerji arasındaki dengesizlikler, kilo veren kişilerde yeterli beslenme eğitiminin sağlanamaması dolayısıyla, eski yeme alışkanlıklarına, eski kilolara, hatta daha fazlasına dönüşmeye, stres, yemek hazırlama ve zaman bulamamadan ötürü fast fooda yönelme, yetersiz fiziksel aktiviteler, yanlış beslenme alışkanlıkları, medya ve uzman olmayan kişilerce verilen yanlış ve kirli bilgiler… aslında nasıl azimle şişmanladığımızı üzücü bir şekilde ortaya koymaktadır. Peki bunu nasıl tam tersine döndürebiliriz ve nerede hata yapıyoruz?

obezite

İdeal kiloya ulaşmak için size özel beslenme planı edinin

İdeal kilo, güzel bir vücut, dümdüz bir karın ve incecik bacaklardan evvel sağlıklı bir ruh ve beden sağlığı için gereklidir. Bu nedenle eğer diyet yapacaksanız, öncelikli amacınız sağlığınızı kaybetmeden o kilolara veda etmeniz gerektiğidir. Ve malesef en çok atlanan konuda bu oluyor. Sağlığınızı kaybettiğinizde emin olun, aynada gördüğünüz o güzel vücut dahi sizi mutlu etmeye yetmeyecek.

doğru beslenme

Her insan özeldir ve beslenme planı da o insana özel olmalıdır. Şu düşünce çok yanlış; “Ben şu diyeti uyguluyorum ve şu kadar kilo verdim, ben şu karışımı içtim göbek yağlarım yok oldu, sende yap!” Bu tarz sözlere kulaklarınızı tıkayın. Bedeniniz sizin için özeldir ve başkalarının uyguladığı diyeler bırakın onların olsun. Bir uzmana danışın ve sadece size özel beslenme planınızı öğrenin ve hayata geçirin, o vücut sizin. Vücudunuzu tanıyın ve ona göre sağlıklı beslenme ve diyet listenizi oluşturun.

Tek tip beslenmeyi asla önermiyoruz

Sadece tek bir besin grubuna ağırlık veren diyet listeleri size kilo verdirir mi evet verdirir. Fakat sonrasında verdiğiniz o kiloyu üstüne katarak tekrar alacaksanız. Peki ya sağlığınız ne durumda olur sizce?

dengeli beslenmek

Besinler ve besin ögeleri arasında o kadar güzel bir denge vardır ki, hepsinin besin değeri bambaşka faydalara gebedir. Eğer proteinlere, karbonhidratlara ya da yağlara ihtiyaç olmasaydı, emin olun bütün bunlar zaten var olmazlardı.

Proteinsiz bir beslenme asla düşünülemez

Çünkü, proteinler vücudumuzda yer alan bütün hücrelerin yapı taşlarındandır. Kas dokusunun yenilenmesi ve onarılması, kanda oksijen taşındığında görevli olan hemoglobinin yapımı, bağışıklık sisteminde vücudu koruyan antikorların yapımı, sağlıklı saç ve tırnak yapısı ve yağ yakımı için protein olmazsa olmazlardandır. Fakat protein tüketiminde dengeyi korumak çok önemlidir.

diyabet

Vücudumuzdaki fazla protein hem karaciğerimizi hem böbreklerimizi yorar. Bununla da kalmaz vücuttan fazla kalsiyum atımına neden olarak kemik yapısında zayıflamaya sebep olur. Yağa dönüştürülerek depo edilir ve bu sebepten ötürü de vücudun yağ yüzdesi artmaya başlar. Bunların sonucunda da mide, bağırsak, pankreas kanserleri ve gut hastalıklarına ihtimalleri ortaya çıkar.

Karbonhidratlar olmazsa olmaz

Karbonhidratlar, vücudun temel enerji kaynaklarıdır. Beyin ihtiyacı olan enerjiyi ancak karbonhidratlardan sağlarız. Kandaki karbonhidratlar, suyu ve mineralleri vücutta tuttuğu için hücreler tarafından kullanımı sayesinde kas kaybını önler ve karbonhidrat kaynağı olan besinlerin içindeki lifler sayesinde sindirim sistemi normal çalışmasını sürdürür ve kolesterol haliyle düşer. Dengeyi korumak tabii ki önemlidir. Eğer karbonhidratlar fazla tüketilirse, vücutta yağ olarak depo edilir ve şişmanlamanıza sebep olur, diş çürümeleri meydana gelir. Basit karbonhidratlar ise yorgunluğa sebep olur, kan şekerini yükseltir ve diyabet riski artar. Trigliserit seviyesi yükselirken, HDL kolesterol düşecektir. Dolayısıyla kalp hastalıkları riski artabilir.

Yağsız bir beslenme şeklini asla düşünmeyin

Yağlar, organların çevresini sardığı için darbelere karşı korur ve vücut ısısının dengede tutulmasını sağlamaktadır. A, D, E ve K vitaminleri sadece yağda erir. Dolayısıyla sindirim sisteminin hareketini kolaylaştırarak kabızlığa karşı koymaktadır. Yağ tüketiminde dengeyi korumalısınız. Fazla yağ tüketimi, yağların vücutta depolanmasına ve şişmanlamaya sebebiyet verir. Damar tıkanıklıklarına sebep olur ve dolayısıyla kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Kalsiyum atımına sebep olur ve otsteoporoz riskini artırır. Özellikle sindirim sistemi başta olmak üzere birçok kanser türüne zemin hazırlar.

Yani söylemek istediğimiz, hiçbir besin grubu beslenme planından asla tamamen çıkarılamaz ve beslenme planınızı tamamen dolduramaz. Tek bir besin grubuyla asla beslenmemeye dikkat edin.

Besin gruplarını dengelemek için tercihler

  • Proteinler: Yumurta, somon balığı, kavuk eti (derisiz) veya tavuk göğsü, yağsız kırmızı et, hindi eti, az yağlı süt ve süt ürünleri.
  • Karbonhidratlar: Tahıllı ekmekler, yulaf, taze meyve ve sebzeler, az yağlı süt ve süt ürünleri.
  • Yağlar: Zeytin, ceviz, badem, fındık, avokado, fındık yağı, zeytinyağı.

Besin gruplarının dengede kalması için öneriler

  • Fiziksel aktivite, hem hızlı kilo verme sürecinin en büyük yardımcısı, hem sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan biridir.
  • Sağladığı yararlar;Metabolizma hızını artırır, kolesterolü düşürür, kan şekerini artırır, kalp ve damar sağlığını destekler, sindirim sistemini hareketlendirir, ruhsal açıdan da iyi hissettirir ve psikolojik sağlığı korur.
  • Çok ilginçtir ki kilo almak kilo vermeye nazaran daha zordur fakat, biz maalesef ki obezitede birinciyiz.
  • Kendimiz için ideal kilomuzu, sağlığımızı ve vücudumuzu korumamız  gerekiyor. Doğru beslenmeyi, besinlerin vücuttaki etkilerini ve ihtiyacımız olan besini öğrenmemiz gerekli. Çünkü, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, ömür boyu değiştirilmezse her zaman başarısız bir sonuç ortaya çıkar ve kilo verilse dahi fazlasıyla geri almamıza sebep olur.
  • Eğer bu durumu tersine çevirmek istiyorsak, hedefimiz hem sağlıklı bir yaşam, hem de sağlıklı kilo vermek olmalıdır.

Beslenmemize dikkat etmekle birlikte evde çok kısa zamanımızı alacak birkaç hareketi de yapmamız bizim yararımıza olacaktır. Çünkü diyet her zaman tek başına yeterli olmuyor. Evde Formda Kalmak İçin 10-15 Dakikanızı Ayırarak spor – fitness hareketleri yapabilirsiniz. Evde Formda Kalmak İçin 10-15 Dakikanızı Ayırın adlı makalemiz bu konuda size yardımcı olacaktır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ