Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Diyabet Nedir? Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

'' Diyabet hastalığı nedir? Diyabet çeşidi kaça ayrılır? Diyabet olanlar nelere dikkat etmelidir? ve Diyabet hastası olanlar ne tüketmelidir? '' sorularının cevabını merak edenlerin, dertlerine derman olacak bilgiler...

Diyabet hastalığının bilinen tanımı şeker hastalığıdır. Diyabet, kandaki şeker miktarının olduğunda fazla yükselmesiyle oluşan bir hastalıktır. Diyabet hastalarında görülen belirtilerden birkaçı; vücutta beliren yorgunluk ve halsizlik, tatlı yeme isteği, fazla su tüketimi ve bu nedenden dolayı oluşan sık idrara çıkma isteği, ayaklarda ateşlenme ve karıncalanma gibi problemlerdir. 2 tür diyabet çeşidi vardır.

Bunlarda birisi Tip 1 diyabettir. Bu diyabetin belirtileri, genelde aniden ortaya çıkar. Tip 1 diyabetli olan kişilerde vücut insülin ihtiyacını karşılayamaz. Bu sebepten dolayı insülin ilaçları kullanmak onlar için kaçınılmazdır.

Diğer bir diyabet çeşidi ise Tip 2 diyabettir. Bu diyabetin belirtileri Tip 1’e göre daha yavaş belirtiler gösterir. Bu diyabet hastalığının başladığının anlaşılması çoğu zaman daha zordur. Tip 2 diyabeti olan kişilerin vücudu insülin üretebilir, fakat etkili olarak kullanamazlar. Genellikle 40 yaşın üstündeki kişilerde görülür ve diyabet hastası olan kişilerin %90’ında Tip 2 diyabet hastalığı görülür.

Şeker hastalığı olan kişiler; kilosuna, tükettiği besinlerin sağlıklı ve az işlenmiş olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Birçok besinin şeker hastalığına iyi geldiği ve kan şekerini dengelediği bilinmektedir.

Diyabet Olanların Tüketmesi Gereken Besinler

Zeytinyağı

En sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı, Omega-3 ve Omega-9 yağ asitleri içermesi sebebiyle vücuttaki kan damarlarının sıkışmasını önler ve esnekliğini korur.

Ispanak

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ıspanağın, düzenli tüketilmesi önerilmektedir. İçeriğindeki karbonhidratın az olması sebebiyle şeker hastalığı olanların güvenle tercih etmesi gereken besinlerden biridir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, diyabet hastaları için çok önemli bir gıdadır. Vücuttaki kolesterol ve glikoz seviyesini düşüren yaban mersini, aynı zamanda vücuttaki fazla yağı dışarı atmaya yardımcı olur.

Brokoli

Brokoli, vücutta oluşan iltihapı gidermeye yardımcı olduğundan dolayı, kan şekerini düzenlemeye de büyük etkisi vardır. Brokoli tüketimi, diyabet hastalığı sebebiyle, damarlar da oluşabilecek hasarlara karşı koruyucudur.

Domates

Tam bir vitamin deposu olan domates, diyabetli hastaların tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Nedeni ise düşük karbonhidratlı bir gıda olduğundan dolayı, kan şekerini yükseltmez. Bunun aksine kan şekerini dengede tutmaya yardımcıdır.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ