Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Dişlerimizi Zararlı Yöntemlerden Uzak Tutalım

Günümüzde herkes artık inci gibi beyaz dişlerimiz olsun istiyor. Ama çoğu zaman diş beyazlatmayla ilgili doğru sanılan yanlışlar nedeniyle, doktora gitmek yerine dişlere zarar veren yöntemler deneniyor.

Diler Karakaya doğru bilinen yanlışlarla ilgili şunları söyledi:

“Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer” Diş macununun miktarından çok içindeki granüllerin büyüklüğü önemlidir. Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından sakınılmalı. Önerimiz; fırçanın üzerine konulan macun miktarının ‘mercimek tanesi’ kadar olması gerekir.

“Çamaşır suyuyla fırçalamak beyazlatır” Çamaşır suyu ile dişleri fırçalamak kesinlikle çok yanlıştır; asla yapılmamalıdır. Çamaşır suyu, hem dişlerimizin yapısına hem de , ağız dokumuza zarar verebilir.

“Karbonat ve tuzla fırçalamak beyazlatır” Karbonat ve tuz, büyük granüllü olduğu için dişin doğal yapısını zamanla bozup daha çok renkleşmelere neden olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süre karbonat ve tuzla dişler fırçalanmamalıdır.

“Beyazlatma dişleri daha çok sarartır.” Dişleri beyazlatmak yani ‘bleaching’ aksine dişlerin rengini daha çok açmak için yapılır . Hekimin tavsiye ettiği gibi beslenirsek; yani beyazlatma süresince dişleri boyayacak (çay, kahve, kola, sigara vb.)maddelerden uzak durur ve rutin ağız bakımımızı yaparsak böyle bir durumla karşılaşmayız.

“Beyazlatıcı macunlar dişe zarar verir” Aslında bu doğru bir düşüncedir. Bazı macunların içindeki granüller çok büyük olduğu için diş minesini çizebilir. Bu nedenle beyazlatıcı macunlar mutlaka hekim kontrolü altında kullanılmalıdır. Sigara içenlere yönelik ve beyazlatıcı macunlar çok uzun süre kullanılmamalı ve hekime danışılmalıdır.

“Diş taşı temizliği dişin minesine zararlıdır” Diş taşı temizliği; hekiminiz tarafından yapıldığı sürece dişlerinize zarar vermez, aksine taşların orada kalması sizin için daha çok zararlıdır. İleride geri dönüşümü olmayan doku kayıplarına sebep olabilir.

“Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur” Dişleri düzenli ve doğru fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller. Diş taşı temizlendikten sonra bir daha oluşmayacak diye bir şey yoktur. Oluşan taşlar düzenli olarak hekim tarafından temizlenmelidir.

“Evde de beyazlatma yapılabilir” Marketlerde ve eczanelerde satılan diş beyazlatmayla ilgili ürünlerin içindeki jellerin konsantrasyonu çok düşük olduğu için çok etkin bir beyazlık görülmeyebilir. Ayrıca bu ürünleri doğru kullanmak çok kolay değildir; ürünlerin kullanımı sırasında dişetlerimize zarar verebiliriz. Bunu için mutlaka kullanılan ürünler hekimin fikri alınarak ve doğruşekilde uygulamalıyız.

“Dişleri beyazlatmak diş hassasiyetine neden olur” Diş beyazlatıcı jeller dişlerde hassasiyet yapabilir; fakat günümüzde kullandığımız jellerde bu oran çok azdır. Oluşan hassasiyet genellikle bir gün içinde geçer; geçmeyen hastalarda ise özel olarak uygulanan flor jelleri, macun ve gargaralar ile hassasiyet giderilebilir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ