Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Detoks Nedir? Ne için kullanılır?

Detoks günümüzde sıkça duyulan bir kelime haline gelmesiyle, detoks sularının kullanımı da günden güne artmaya başlamıştır. Peki detoks nedir ve vücudumuza olan yararları nelerdir?

Detoks, vücudumuza gerekli olmayan ve vücumuzda deformasyona neden olan toksinleri, vücuttan atmak anlamına gelir. Detoks, zayıflamak için kullanılan bir uygulama olmasa da, detoks suları bağırsakları temizlediği için vücutta kilo kaybı da yaşanmaktadır.

Günümüzde içinde birçok katkı maddesi bulunan yiyecek ve içecekleri yiyip içtiğimizi de göz önünde bulundurursak, detoks bizim için önemli ve es geçilmemesi gereken şeylerden bir tanesi haline gelir.


Portakal, mandalina, limon, greyfurt, elma detoksun vazgeçilmez meyvalarıdır. Bunların dışında yeşillikler, sebzeler, kuru meyvalar ve baharat çeşitlerinden bazıları da detoks yaparken kullanılır.

Detoks nasıl uygulanır? Detoks suları nasıl yapılır ve kimler tarafından kullanılır? diye soracak olursak;

Detoks en az 1, en fazla 7 gün süre ile uygulanmalıdır. Detoks yaparken sadece detoks suları kullanılmaz, detoks çorbaları ve detoks yemekleri de kullanılmaktadır.

 Detoksu hamileler, 18 yaşını doldurmamış bireyler, karaciğer veya akciğer hastalığı, şeker hastalığı veya tansiyon hastalığı olan kişiler uygulamamalıdır.

Detoks Suyu Tarifi

Salatalık

Limon

Taze nane yaprakları

Zencefil

Detoks Suyu Tarifi Yapılışı

Bir kavanozun içine yuvarlak olarak doğradığımız salatalığı, aynı şekilde doğradığımız limonu, nane yapraklarını ve tarçını koyuyoruz.

Daha sonra üzerine suyumuzu ilave ediyoruz.

Bu karışımı en az 1 ya da 2 saat, en fazla 1 ya da 2 gece buzdolabında muhafaza ediyoruz.

Aklınızda bulunması gereken bir diğer bilgi ise, herhangi bir karışımı uzun süre kullanmamalıyız. Örneğin; Hafta da 3 kez detoks suyu içeceksek, her defasında bu suları tekrar hazırlayıp içmemiz gerekir.

Bu sayede hem gıdaları taze olarak tüketmiş oluruz, hem de toksinlerin daha iyi bir biçimde atılmasına yardımcı olmuş oluruz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ