Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Damar Tıkanıklığını Önleyen Besinler

Sağlımızı belirleyen önemli etkenlerden bir tanesi düzenli olarak tükettiğimiz birçok besinden kaynaklanır. Bundan dolayı tükettiğimiz besinlere dikkat etmeli, sağlıklı ve vücudumuza yararı olan şeyler tüketmemiz sağlığımız açısından önemlidir. 

Hastalıklardan korunmak, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için düzenli beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmamız gerekmektedir. Zararlı beslenmeden uzak durmamız gerekir. Örneğin light ibaresi olan yiyecek ve içeceklerin bazılarını düzenli olarak tüketmek de sağlık için zararlıdır ve birçok hastalığa yol açabilir.

Tükettiğimiz zararlı şeylerden kaynaklanan damar tıkanıklığı kan damarlarına yağ birikmesiyle oluşur. Zaman içerisinde yağlar birikerek kan damarının daralmasına neden olur. Damar tıkanıklığı olduğunda organlarda kan yetersizliği  sebebiyle kansızlık şikayetleri başlar.

Aşırı yağlı gıdalar tüketmek, fazla kilo problemleri , egzersiz hareketleri yapmama, demir eksikliği damar tıkanıklığının belli başlı sebepleridir.

Daha sağlıklı bir hayat yaşamak, hastalıklardan korunmak, özellikle damar tıkanıklığını engellemek ve zararlı gıdaların vücuda vereceği hasarlardan korunmak için, aşağıdaki sağlıklı ve yararlı besinleri devamlı olarak tüketmemiz gerekecektir.

Damar Tıkanıklığını Önleyen Besinler

Lahana Turşusu

Lahana turşusu içerisinde zengin olarak vitamin ve mineral barındırmaktadır. Vücuda olan yararları oldukça önemlidir. Sindirimi kolaylaştıran lahana turşusu kabızlığı önleyicidir. Kalp hastalığı riskini azaltır. Toksinlerin atılmasına yardımcıdır ve yüksek kolestrol seviyesini azaltır.

Yağlı Balıklar

Kendi vücudumuz Omega-3 yağ asitleri üretmediği için, yağlı balık tüketimi vücudumuz için çok faydalıdır. Somon, uskumru, ton balığı gibi yağlı balık türlerinin düzenli olarak tüketilmesi vücuttaki kan akışını düzene sokar. Atar damarda oluşan tıkanıklıkların önüne geçer. Damarlarda oluşabilecek sertleşmeleri önler ve damar şişliklerine iyi gelir.

Yulaf

Yulaf, içerisinde zengin olarak lif içerir. Az kalorili olan ve tok tutucu özelliği olan yulaf, sindirimi kolaylaştırıcıdır.  Sık ve düzenli olarak yulaf tüketimi sonucunda, atar damarlar temizlenir ve vücuttaki toksinler dışarı atılır. Aynı zamanda uykusuzluğa iyi gelir, kemik ve kas sağlığını korur.

Nar Suyu

Nar suyu tüketmenin, sağlığımız için bir çok faydası bulunmaktadır. Büyük bir antioksidan kaynağı olan nar suyu bağışıklık sistemini güçlendirir, idrar yolu enfeksiyonlarını giderici özelliği ve idrar söktürücü özelliği vardır. Vücuttaki zararlı toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur. Vücuda enerji verir. Kalp tıkanıklığı önler ve kalp sağlığını korur.

Susam 

Susam tohumunun tüketilmesi sonucunda vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Vitamin ve mineral kaynağı olan susam tam bir enerji kaynağıdır ve vücuttaki yorgunluğa iyi gelir. Antioksidan özelliği sayesinde erken yaşlanmayı geciktirir. Kanser hastalığına yakalanmayı önler. Susamın yağını tüketmek daha etkilidir. Susam yağı, böbrek taşlarını düşürmede etkilidir, sindirimi kolaylaştırır ve içerisinde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri barındırır.

Zeytinyağı

En sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağı, Omega-3 ve Omega-9 yağ asitleri içermesi sebebiyle vücuttaki kan damarlarının sıkışmasını önler ve esnekliğini korur. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır. Cilt ve saç sağlığı için etkilidir. Kemik ve ruh sağlığını korur. Kolay kilo vermeyi sağlar.

Domates

İçerisinde zengin vitamin ve mineraller barındıran domates aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve atar damarlardaki kötü kolesterolü azaltır. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir besindir. Düşük kalorili bir besindir ve tok tutucu özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcıdır. Kan şekerini dengeler ve diyabet hastalarının güvenle tüketebileceği bir besindir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ