Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Coco Cola’dan Naylon Cıktı Mahkemelik Oldu

Her geçen gün coco cola'nın yeni zararları ortaya çıkıyor şimdide insan sağlığını ciddi derecede tehtid eden naylon cola'nın içinden çıktı..

Bursa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin Coca Cola’nın ürününü sorunlu bulmasının ardından Tüketici Hakem Heyeti de firmanın tüketiciye ürünün parasını ve diğer masraflarını ödemesi kararını verdi.

Karara itiraz eden Coca Cola’nın avukatları, Tüketici Mahkemesi’ne açtıkları davayı kaybetti. Bunun üzerine, yaptığı tüm masrafları icra yolu ile Coca Cola’dan alan Veysel Sönmez, şimdi de firmaya 50 bin TL’lik tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Kaynak : Samanyolu Haber

Bursa’da gıda toptancılığı yapan Veysel Sönmez, 24 Mart 2007’de bir marketten 250 cc’lik şişede kola aldı. Sönmez, şişe içinde bir naylon olduğunu fark etti. Bunun üzerine firmaya başvurdu. Ancak firma, şişenin kapağının açılarak içine naylonun yerleştirilmiş olabileceğini ileri sürerek, bir hata olmadığını söyledi. Coca Cola’ya karşı hukuk mücadelesi başlatan Sönmez, Bursa 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Sönmez, mahkemenin aldığı, “Coca Cola şişesi incelendi. Şişenin kapağının açılmamış olduğu, kapağında 08.04.06 imal tarihi 1658 üretim tarihi ve 08.04.2007 son kullanma tarihi yer aldığı, şişenin içinde ikiye katlanmış 2 milimetre kalınlığında üçgen şeklinde her bir kenarı 7 santimetre uzunluğunda naylon bulunduğu tespit edildi.” şeklindeki kararla rahatladı.

Gazlı içecek şişesini, kırılma ihtimaline karşı özel bir koruyucu kılıf içinde muhafaza eden ve gece kasada saklayan Veysel Sönmez, daha sonra Bursa Osmangazi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdu. Hakem heyeti de, şişenin kapağının açılmadığını saptadıktan sonra, “Tüketicinin ayıplı ürün için ödemiş olduğu 1 TL’nin ayrıca konu ile ilgili masraflarının şikâyet edilenden alınıp şikâyetçiye verilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.” şeklinde karara bağladı. Karara itiraz eden Coca Cola’nın avukatı Mehmet Ünlü, eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle davayı Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Şişe kapağının açılıp açılmadığı, orijinal kapak olup olmadığı hususunda inceleme yapılmasını isteyen mahkeme, şişeyi Bursa Kriminal Laboratuvarı’na gönderdi. Laboratuvar yaptığı incelemenin ardından mahkemeye şu raporu gönderdi: “Dava konusu renkli gazlı şişede naylon parçası bulunduğu, piyasadaki benzer kapaklarla karşılaştırılmasının yapıldığı, kapağın açıldığına dair, emare ve deformasyona rastlanmadığı, kapağın üretimden sonra açıldığını gösterir nitelikte herhangi bir iz ve emareye rastlanmadığı, kapağın orijinal ve açılmamış bir kapak olduğu tespit edilmiştir.”

6 Ağustos 2008’de duruşmayı bitiren Tüketici Mahkemesi, kararını şöyle açıkladı: “Davacı vekilinin hakem heyetine yaptığı itirazın reddine, davacının yaptığı giderlerin üzerinde bırakılmasına, davalı yararına ölçümlenen vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalıya verilmesine…” Tüketici Mahkemesi’nin tarihinde ilk kez Coca Cola aleyhine karar verdiğini savunan Sönmez, karara 6 ay içinde itiraz edilmeyince kesinleştiğini, bunun üzerine Üsküdar 2. İcra Müdürlüğü’ne başvurarak faiziyle birlikte 550 TL olan alacağını tahsil ettiğini söyledi. Sönmez, Coca Cola’nın davayı bitirebilmek için elinden geleni yaptığını, hatta Kriminal Laboratuvarı’na ödemesi gereken 100 TL’yi ödemeyince davanın yürümesi için kendisinin ödediğini iddia etti. Tüketici Mahkemesi’nin kararının kesinleşmesinin ardından önümüzdeki günlerde Coca Cola’ya 50 bin TL’lik tazminat davası açmaya hazırlanan Sönmez, gerekirse davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağını belirtiyor. Coca Cola yetkilileri ise mahkemenin kararına saygı duyduklarını, bu konuda açıklama yapmak istemediklerini ifade etti.

İŞTE COCO COLA’nın ZARARLARI

TUVALETİ TEMİZLEMEK İÇİN:

Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve
sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit hela başındaki lekeleri yok edecektir.

KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK İÇİN :

 

Arabanın tamponunu Coca Cola”ya batırılmış bir sigara paketinin
içindeki alüminyum folyosuyla iyice ovunuz. Tertemiz olacaktır.

AKÜ KUTUP BAŞLARINDA ÇAPAĞI TEMİZLEMEK İÇİN :
Bir kutu kolayı kutup başlarına dokun ve bütün çapak yok olsun.

PASLANMIŞ BİR CiVATAYI SÖKMEK İÇİN :

 

Coca-Colaya batırılmış bir bezi bir kaç dakika paslı cıvatayı uygulayınız. Bir kaç dakika sonra rahatlıkla dönecek ve çıkacaktır.

ELBİSENİZDEKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN :
Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın, Deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Coca-cola yağ lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.

Ayrıca ; Araba ön camlarındaki her türlü kuş pisliği yapışan sinekler veya ağaçlardan dökülen toz , polen, yapışkan maddelerin çıkarılmasında en iyi madde COCA COLA ve PEPSI ”dir.

Peki nedir bu Cola”nin bu kadar etkileyici temizliklerde bile kullanılabilmesinin sebebi? Coca-Cola ve Pepsi”nin ortalama pH değeri 3.4 tur. Bu asidi de dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir. Temizliklerde bu kadar etkili olmasının sebebi budur. Aslına bakarsanız Cola ile dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği KARBONDİOKSİT içiyoruz. Hani şu dışarı atmak için devamlı nefes alıp verdiğimiz, atmak için uğraştığımız KARBONDİOKSİT…!

2001 yılında Delhi Üniversitesinde “kim daha fazla Coca-Cola içecek”,diye bir yarışma yapıldığında, sekiz litre Coca-Cola içerek kazanan ve 10 dakika içerisinde herkesin gözü önünde ölen kişinin haberini duymuşsunuzdur . Neden öldü? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.

Başka bir örnek: Kırılmış dişinizi bir şişe Coca Cola”in içine koyun ve 10 gün sonra bakın… Diş 10 günde büyükoranda erir. Halbuki dişler ve kemikler ölümden sonra bile en fazla dayanabilen organlarımızdır … Bu deneyi yapmakta kararlı iseniz dişinizin çıkmasını beklemenize gerek bile yok. Bir diş doktorundan temin edebilirsiniz.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ