Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Buzlu Su Zayıflatır!

Bilindiği gibi sağlığımızı korumak için su içmemiz gerekmekte. Ama amaç kilo vermekse su içmek sadece yeterli değil. Buzlu su içmek daha faydalı ve gerekli.

Diyet hakkında araştırma yapan ya da bir uzmanı dinleyen herkes bilir ki günlük en az 2 litre su içmemiz gerekmektedir.

Diyet yaparak kilo vermek isteyenlerde ise bu buzlu su, buzlu çay veya buzlu meyve suları olarak tüketilmeli.  Bunun sebebi ise vücudumuzu içilen içeceği vücudumuzun sıcaklığına çıkarıp dengeleye bilmek için ekstra enerji harcar ve bu da diyetimize yardımcı olur ve kalori yakmamızı sağlar.

Kısaca buzlu su içmek: İçtiğimiz içecekleri vücut sıcaklığına çıkarmaya çalışan vücudumuzun kalori yakmasını sağlar. 340 ml’lik bir bardağınız varsa ve bununla ortalama 8 bardak buzlu su içiyorsanız vücudunuz 200 kalori daha yakmış demektir.

buzlu su

Kısaca şöylede tanımlama yapabiliriz.

Normal bir insanın vücut sıcaklığınız 37 dereceye yakındır.  1 gram suyu 1 derece ısıtmak için harcanan enerji miktarı 1 kaloridir (kilo kalori değildir yanlış anlaşılmasın çünkü 1 kilokalori 1000 kaloridir) Bunu bildikten sonra hesaplaması kolay.

Bilindiği üzere 500 ml. suyun 473,18 gramdır. Bu şu anlama geliyor; 500 ml buzlu suyu 37 derece sıcaklığa çıkarmaya çalışan vücudumuz 17,5 kilo kalori yakmak zorundadır.

Ve sonuç olarak 2000 kilo kalorilik bir diyetiniz olduğunu varsayarsak, 17,5 kilo kalori pek fazla görünmüyor olabilir.

Ama 8 adet 125 ml’lik bardakta buzlu su içerseniz vücudunuz sadece bu suyu ısıtmak için hiçbir şey yapmadan  70 kilo kalori yakacaktır. İşte bu hiçbir şey yapmadan yakılan 70 kalori iyi bir şeydir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ