Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Bacakları İnceltmek İçin Öneriler

Bacaklardaki kilolu görünümden kurtulmanın en iyi çözümü tabiki sağlıklı bir diyet ve düzenli yapılan egzersizlerdir. Fakat bazen kilo verme çabalarımız tahmin edilenden daha uzun sürebiliyor. Böyle durumlarda doğru egzersizler sayesinde bacaklarınızı inceltebilmeniz mümkün.

Zayıflamaya karar veren bir çok insanın yaptığın en büyük yanlışlardan biri de bunun sadece beslenme ile sağlanacağını düşünmeledir. Aslında yapılacak doğru egzersiz ve zayıflama hareketleri ile diyet birleştiği zaman kilo verme ihtiyacınızın daha da hızlandığını göreceksiniz. Bu egzersizlerin en güzel tarafı ise evde yapılabiliyor olmaladır.

Evde yapacağınız ve maksimum 30 dakikanızı alacak olan basit hareketlerle zayıflamak tamamen sizlerin elinizde. Bu hareketleri her gün yaparak ve tabiki dengeli beslenmeyi ve doğru diyet programlarını da uygulayarak istediğiniz o güzel forma ulaşmanız mümkün olacaktır.

moda, giyim

İlk etapta muhtemelen yapmış olduğunuz bu hareketler sonrasında hafif ağrılar hissedeceksinizdir bunlar çok doğal, ancak zamanla vücudunuz bu hareketlere alıştıkça o ağrılardan eser kalmayacak. Ve zaman geçtikçe kendinizi daha zinde ve pozitif hissedeceksiniz.

Bize soracak olursanız, ideal kilonuza ulaştıktan sonra bile bu küçük egzersiz hareketlerini hayatınızdan çıkarmayın. Neden? Çünkü spor ve egzersizler sadece zayıflamak için yapılmaz aksine, spor vücudu zinde tutar, üzerinizde bulunan o yorgunluk ve bunalmışlık halini ortadan kaldırır ve en önemlisi sağlık için olumlu etkileri bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.

Gelelim bacakları inceltmek için yapılacak olan egzersizlere. Fitness ve spor dalında, bacak inceltmede kategorisinde 3 egzersiz yöntemi yer almaktadır.

1 . Squat Egzersizi (Çömelme)

Squat egzersizleri bacak kasları için oldukça etkili olan bir egzersiz hareketidir. Evde rahatça yapacağınız bu egzersiz sayesinde sıkılaşmış bacak ve kalçalara sahip olacaksınız.

 • Öncelikle ayaklarınızı kalça genişliğinden biraz daha fazla açın.
 • Karın kaslarını sıkın ve sırtınızı asla bükmeyin, başınızı dik tutun.squat bayan1
 • Sırtınız düz ve kalçalarınız dışa doğru çıkık olmalıdır. Kalçalarınız yere paralel gelecek şekilde son noktaya kadar oturun (oturma pozisyonu).
 • Bu egzersizi yaparken elinize ağırlık alarakta yapabilirsiniz, böyle olması bacaklarınız için daha da etkili olacaktır.squat bayan

Not: Squat egzersizleri, geçmişte sırt ve bel problemleri yaşayan insanlar için uygun değildir, doktorunuza danışmadan asla yapmayın.

2 . Leg Circles (Bacak ile Daire Çizmek)

Bacaklarınızda daire çizmek efektif bir uyluk bölgesi egzersizlerinden biridir. Ve bir çok çeşidi bulunmaktadır. Biz sizlere bunlardan sadece birini, ve de en etkilisini göstereceğiz.

 • Sırtüstü uzanın ve ellerinizi iki yanınıza koyun.
 • Sol bacak yerde iken sağ bacağınızı kaldırın. İki bacağınızın da düz durmasına dikkat edin.
 • Derin bir nefes alın ve sağ ayak baş parmağınızla havaya bir daire çizmeye başlayın. Bunu yaparken bütün bacağınızı kullanmaya ve kalçanızı yerde tutmaya özen gösterin.Bacak inceltme Leg Circles
 • Saat yönünde 5 daire çizdikten sonra, yön değiştirerek tersi yönde de aynı hareketleri diğer sol bacağınız için yapın.
 • Bu hareketleri yaparken doğru nefes alıp vermeyi de asla unutmuyoruz.

3 . Lunges (Öne doğru uzun adım atma)

Lunges, bacak egzersizlerinden en etkili olanlardan birtanesidir. Bu egzersizler normal yapılabildiği gibi ellere dumbell alınarak ta yapılabilmektedir. Ve bu egzersizlerin birçok çeşidi de bulunmaktadır.

 • Öncelikle ayakta dik vaziyette pozisyonumuzu alıyoruz. Göğüs dik ve gözler ileriye doğru bakıyor.
 • Sol bacağınızla öne doğru uzun bir adım atın ve bacaklarınızı yere değecek kadar bükün. Bu hareketleri ard arda 15 defa tekrarlayın ve bacak değiştirerek sağ bacağıda aynı hareketleri tekrarlayın.Bacak inceltme Lunges
 • Lunges hareketlerini, sağ ve sol bacak için 3 set olarak uygulayabilirsiniz. Yani bir bacak için 3 x 15 = 45 tekrar yapmış olacaksınız. Ama bu setleri yaparken 45 – 60 saniyelik aralar vermeyi unutmayınız.
 • Bu hareketlerin diğer varyasyonlarını da isteğe göre dumbel kullanarak ta uygulayabilirsiniz.bacak hareketleri lunges 2 bacak hareketleri lunges 1 bacak hareketleri lunges 3

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ