Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

Ankilozan Spondilit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ankilozan spondilit tedavi edilmezse akciğer kapasitesi oldukça azalır buda hasta için  en ağır şekilde tedavi gerektirir.

Akciğer kapasitesinin azalması akciğerde oluşacak enfeksiyonların daha hızlı ve daha kolay şekilde ortaya çıkması demektir. Hastanın günlük yaşamda nefes alıp verirken kapasitesinin oldukça düşmesi ve zorlanması ortaya çıkacaktır.

Omurgadaki hareket kısıtlılıkları baş gösterir. Bu da gün içerisinde eğilip kalkerken sıkıntı çekeceğimiz anlamına gelir.

Ankilozan spondilit ileri seviyelere ulaştıysa, yani kalçalara kadar yayıldıysa bu ayakkabımızı giymemizi bile engelleyecek demektir.

Bütün bu belirtilerin yanı sıra vücudumuzdaki ağrılar artacaktır.

Ankilozan spondilitin ilk safhalarında bir takım ilaçlar kullanılarak ağrılar kontrol altına alınabilir belki ama Ankilozan spondilit tedavi edilmezse çok ciddi şekilde  sonuçlar doğurur.

Bu ciddi sonuçların başında vücuttaki gözle görülebilecek şekilde şekil bozukluklarının oluşmasıdır. Tabi bu durumda ağrılarda çok ileri seviyelere ulaşacaktır.

Ankilozan spondilitten dolayı vücutta hareketsiz baş gösterecektir. Ve bu hareketsizliğin ardından çeşitli metobolik hastalıklarda ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Ankilozan spondilit’e ne kadar erken tanı konur ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa hasta için bu çok ciddi şekil bozukluklarından kurtulmak ve çeşitli metobolik hastalıklara maruz kalmamak anlamına gelmektedir.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ