Sağlıklı Yaşam Portalı

Şifremi Unuttum Kayıt Ol

3 Adımda Kalça Eritme

Şüphesiz, biz kadınların en çok önem verdiği ve çoğu zaman problem olduğu kilolar malesef çok can sıkıcı oluyor. Ama bunun üzerine gitmek ve kurtulmak tabiki mümkün.

Kilo almak zaten başlı başına bir problem biz kadınlar için. Bir de bunun üstüne aldığımız kiloların kalçamıza gitmesi… Piskolojikmen alt üst etmeye yetiyor kadınları. Bazılarımız kiloları sadece kalçalarından almaktadır. Ve buda kötü bir görünüme sebebiyet veriyor malesef bir çoğumuzda.

Buraya kadar herşey normal. İşin kötüsü kilo vermek istediğimizde ise tüm vücut zayıflıyor ve ne hikmettir ki kalçalarımız aynı kalıyor, vücut şekli iyice anormalleşiyor. Kim ister ki ince bir vücut ama kocaman kalçalar. Bundan kurtulmak bir hayli zor olsa gerek. Çünkü kalçamızdaki yağlar en zor yanan yağlardan birtanesidir. Sebebine gelirsek, çok basit; en hareketsiz bölge oluşudur.

Peki kalçalardaki yağlardan nasıl kurtuluruz? Hemen söyleyelim.

Anlatacağımız yol oldukça etkili ama bunu yaparken uyulması gereken şey istikrarlılık. Yani bir kaç gün yapıp bırakırsanız etkisini asla göremezsiniz, devamlılık şart. Unutmamanız gerekn şey ise bir mucize beklemeyin. Yani bu ne demek oluyor? Bu yolda istikrarlı olup devamlılığı sağlarsanız, ancak o şekilde istediğiniz o güzel görünüme sahip olabilirsiniz. Bunu unutmayın.

Şimdi gelelim 3 adımda kalça eritme taktiklerine…

 

1 ) Yan posizyonda bacak kaslarını çalıştırma:

kalca eritme1

Yere yan yatarak dengenizi stabil hale getirin. Ellerinizi başınızın arkasına bağlayın. Bacağınızın biri yere uzanmış vaziyette diğeri bir aşağı bir yukarı şeklinde hareketlere başlayın. Bu egzersizleri yaparken burundan nefes alıp ağızdan vermeyi asla unutmayın. Spor yaparken alıp verdiğiniz nefesle, vereceğiniz kilolar doğru olantılıdır bunu unutmayın. Ne kadar düzenli nefes alış verişi yaparsanız o kadar sonuç alırsınız. Bu hareketleri yaparken belli bi süre sonra bacaklarınızda yanma olacaktır. Bu yanma hissi kasların çalıştığını gösterir. Hareketlere hemen son vermeyin bu esnada, biraz üzerine gidin ki etkisi daha fazla olsun. Sonra diğer bacağa geçip aynı egzersizleri yapmaya devam edin.

 

2 ) Sırt üstü pozisyonda ileri – geri hareketleri yapma:

kalca eritme2

Bu egzersiz kalçalar için oldukça etkili ve sıkılaşmasında faydası olan bir harekettir. Sırtınızı yere vererek, bir bacağınızı elinizle içe doğru çekin, bu esnada diğer bacağınızı düz bir şekilde ileriye doğru gerdirin. Belli bir ritimde bu hareketleri sağ – sol şeklinde devam ettirin. Bu hareketleri yaparken nefes egzersizlerini unutmuyoruz. İsterseniz belli bir süre sonra ellerinizi boynunuzda birleştirerek ve ileri geri hareketlerine o şekilde de devam edebilirsiniz. Bu sayede hem bacak ve kalça bölgenizi çalıştırmış olursunuz, hem de bel bölgesi ve kolları aynı oranda dengelemiş olursunuz.

 

3 ) Mekik çekme pozisyonunda kalça sıkılaştırma:

kalca eritme3

Bu hareket sayesinde kalçalarınız bir hayli sıkılaşmış olacak. Öncelikle mekik çekme pozisyonuna getiriyoruz kendimizi. Aynı anda sağ bacak havaya kalkarken, sol elinizde havaya kalkıyor vaziyette olacak. Bu hareketi senkronize bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Sağ bacak kalktığında sol el, sol bacak kalktığında sağ el şeklinde. Doğru nefes alıp vermeyi asla unutmuyoruz.

Bu hareketlere ek olarak, eğer bildiğiniz başka hareketler de varsa onlarlada sporunuzu destekleyebilirziniz. Bunun yanı sıra bol bol yürüyün ve hafif tempolarla koşun. Etkisini göreceksiniz. Hepsi çok değerli, çünkü sağlık bizim için önemli.

HABERE YORUM YAZ

Lütfen! Yorumlarınızı, görüşlerinizi ve en önemlisi tecrübelerinizi bizle paylaşmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirFOTO GALERİVİDEO GALERİ